Nejčastější triky zlodějů při vloupávání se do bytů
Počet vloupání do bytů v České republice je každý rok příliš vysoký na to, aby se kdokoliv z majitelů mohl utěšovat představou, že jeho se tento problém netýká. Ohrožen je každý. Pro účinnou ochranu, která minimalizuje riziko vloupání, je však třeba dobře znát nejčastější triky zlodějů. Jaké jsou tedy osvědčené postupy, které nenechavci rádi používají při svých nelegálních aktivitách? Podívejte se na článek zámečnické pohotovosti v Praze Key Service.
Drzost a vynalézavost
Při vykrádání bytu nejde jen o vlastní překonání zámku, v bytových domech musí lupič strávit nezanedbatelný čas ve veřejných prostorách domu. V případě, že potká někoho z obyvatel domu, se značnou drzostí se často označí za řemeslníka či příbuzného někoho z obyvatel domu. Když se posléze dostane zloděj ke dveřím, stále častěji volí značně sofistikované metody, které se jen málo podobají obrazům známým z před několika málo lety. Šperháky, páčidla či prostě hrubá síla sice účelu stále dostačují, lupiči ale volí spíše sofistikovanější metody, které navíc nadělají méně hluku.
Moderní metody vloupání
Mezi vskutku moderní metody vloupání do bytu patří použití speciální vyklepávacích klíčů, tzv. bumpingu. Některé starší zámky lze touto metodou otevřít velmi rychle a přitom nedestruktivně. Tzv. odemykací pistole (lock pick gun či snap gun) tento proces dokonce automatizuje a lze s ní během minuty otevřít hned několik zámků. Ochranou proti bumpingu je pouze vložka s příslušným certifikátem odolnosti právě proti této metodě.
Zloději také často využívají faktu, že lidé věnují větší pozornost zabezpečení dveří než oken. Nejen v přízemních bytech by tak mělo být samozřejmé jejich zajištění mřížemi nebo fólií na sklo, která zabrání rozbití okenní tabule.
Metody zlodějů se neustále vyvíjejí a majitelé bytů by na to měli reagovat. Věnujte proto dostatečnou pozornost zabezpečení bytu, nejen při jeho koupi ale průběžně. Možná existuje nějaké nové riziko.